HISTORIA BURSZTYNU

_____

Nie istnieją dwie identyczne bryłki bursztynu. Każda z nich skrywa własną historię. Naturalne piękno, organiczna struktura, niepowtarzalność materiału wymagają wyjątkowej oprawy. Zarówno praca z samym bursztynem, jak i z drewnem czy metalem, które ma stać się dla niego tłem, stanowi wyjątkowy rodzaj kunsztu.

Bursztyn od zawsze owiany był aurą tajemnicy. Przypisywano mu uzdrawiającą moc. Wszak powstał z żywicy, która w postaci złotych kropel pojawiała się na pniach drzewa, gdy to zostało uszkodzone lub obumierało. Żadne z współczesnych nam drzew nie tworzyło pradawnego, wiecznie zielonego, obficie żywicującego lasu, rodzącego soki gotowe przemienić się w skamielinę, która będzie w stanie przetrwać ponad 40 mln lat. Wewnętrzna struktura, a co za tym idzie unikatowe piękno oraz jakość bursztynu, zależna jest od warunków, w jakich przyszło dojrzewać i trwać zastygłej żywicy. Kamień bałtycki cieszy się pod tym względem wyjątkową sławą.

SZLAK BURSZTYNOWY

 _____

Nie dziwi zatem fakt, iż już starożytni Rzymianie stworzyli drogę ku drogocennemu bogactwu, która w I w.n.e stała się szlakiem intensywnej wymiany handlowej pomiędzy Północą a Południem, a do historii przeszła pod mianem Szlaku Bursztynowego. Przez stulecia bursztyn utożsamiany był z symbolem zamożności. Obecny w kulturze w postaci niosących szczęście talizmanów, uzdrawiających mikstur, dodających blasku paciorków towarzyszył jego miłośnikom, zyskując rangę ponadczasowego skarbu, umykającego presji czasu i przemijającej mody. Współcześnie zyskuje on nowe oblicze, doskonale wkomponowując się w nowoczesne trendy, zaznaczając swą obecność podczas targów i wystaw, torujących drogę nowatorskim kierunkom sztuki użytkowej. Amber 77 stanowi próbę połączenia ducha nowoczesności z szacunkiem do wyjątkowej historii tego pięknego kamienia.

BURSZTYN BAŁTYCKI

_____

Bałtyk to morze o wielu obliczach, fascynuje swoim surowym, tajemniczym pięknem. To właśnie na jego obszarach bursztyn przybrał niezwykle wyjątkową strukturę w szerokiej palecie barw, niespotykanej nigdzie indziej. Gatunek drzewa, którego żywica zrodziła bursztyn bałtycki to Pinus succinifera, tzw. „drzewo bursztynodajne” z rodziny sosnowatych. Jego historia sięga nawet do 50 milionów lat.
✶✶✶✶✶
Bursztyn bałtycki występuje w kilku głównych kolorach oraz około 250 odcieniach. Kolor koniakowy króluje wśród odmian bursztynu. Pochodzi od koloru żywicy, a także od procesu starzenia się bursztynu w przeciągu 40 milionów lat. Odmiana koniakowa zawiera w strukturze małą ilość gazów, co decyduje o jej przezroczystości. Biorąc pod uwagę skład, bursztyn wiśniowy jest podobny do koniakowego. Kolor ten narodził się w ciepłym otoczeniu osadów, jakie były obecne w rejonie Bałtyku miliony lat temu. Dodatkowo, jeśli bardzo ciemny kawałek bursztynu koniakowego pozostanie na powietrzu w odpowiednich warunkach, jego powierzchnia utleni się i ściemnieje. Bursztyn zawdzięcza temu procesowi barwę przypominającą kolor wina w odcieniach od czerwonego do ciemnobrązowego. Żółty bursztyn często zawiera więcej gazów niż inne jego odmiany, dlatego charakteryzuje się mniejszą przejrzystością. Barwa waha się od śnieżnobiałej poprzez mleczną, aż do delikatnie miodowej. Biały bursztyn jest bardzo pożądany wśród twórców biżuterii. Jest to najcenniejszy kolor, który powstawał w skutek dużej wilgotności powietrza. Bursztyn zielony i czarny zawdzięczają swój kolor zanieczyszczeniom organicznym, takim jak mech i kora, które zostały uwięzione w bursztynodajnej żywicy. Rzadko spotyka się odmianę szarą, czyli tak zwany bursztyn bagienny.

BURSZTYN KARAIBSKI

_____

Poza wodami Bałtyku, jeden z najcenniejszych gatunków bursztynu ma swoje złoża w rejonie Ameryki Środkowej i prawdopodobnie pochodzi z wymarłego drzewa Hymenaea protera z rodziny strączkowatych. Jego historia może sięgać od 10 do 30 milionów lat.
✶✶✶✶✶
Bursztyn karaibski jest jednym z najdroższych i najrzadszych bursztynów na świecie. Występuje on w kilku naturalnych kolorach, takich jak odcienie żółtego, zielonego, brązowego i czerwonego. Występuje tu również najcenniejszy na świecie bursztyn niebieski. Bursztyn karaibski różni się od bałtyckiego większą przezroczystością, dlatego jego kolorystyka prezentuje się niezwykle delikatnie. Różne gatunki drzew będące źródłem żywicy oraz inne warunki środowiskowe i czas, w którym formował się kamień sprawiają, że bursztyn karaibski oraz bałtycki to dwie różne historie, pisane na dwóch różnych kontynentach.
W kolekcji Karaiby używamy bursztynu wydobywanego w rejonie Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. W tych rejonach spotykane są najmłodsze formy, niezaliczane zasadniczo do bursztynów, czyli kopal lub żywica kopalna, gdyż ich wiek może sięgać zaledwie 10 mln lat. Podobne złoża znajdują się również w Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Pomimo młodszego wieku geologicznego niż bursztyn bałtycki, bursztyn karaibski zachwycił nas swoją lekkością i nutą egzotyczności. W naszej biżuterii można spotkać bursztyn karaibski w kolorze zielonym. Natomiast bursztyn niebieski jest bardzo rzadki i często droższy niż złoto i diamenty; jest wydobywany głęboko w górach piaskowcowych. Dlatego w prezentowanej przez nas biżuterii odcień niebieski został uzyskany poprzez połączenie jasnego bursztynu karaibskiego z niebieskim certyfikowanym pigmentem. W procesie tworzenia naszej biżuterii wykorzystywane są nowoczesne sposoby obróbki bursztynu, zachowując jego naturalną strukturę oraz pochodzenie.

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ

_____

Ciesz się dłużej swoją ulubioną biżuterią ♡
Biżuteria Amber 77 produkowana jest z naturalnych minerałów, srebra próby 925, srebra pozłacanego oraz drewna. Dlatego zalecamy, aby zdejmować biżuterię przed kąpielą, unikać kontaktu z chlorowaną i słoną wodą, detergentami oraz kosmetykami, takimi jak perfumy lub kremy. Po zdjęciu biżuteria powinna być przechowywana tak, aby chronić ją przez uszkodzeniem i promieniami słonecznymi. Pozłacane elementy mogą się ścierać.