HISTORIA BURSZTYNU

_____

Nie istnieją dwie identyczne bryłki bursztynu. Każda z nich skrywa własną historię. Naturalne piękno, organiczna struktura, niepowtarzalność materiału wymagają wyjątkowej oprawy. Zarówno praca z samym jantarem, jak i z drewnem, kamieniem czy metalem, które ma stać się dla niego tłem, stanowi wyjątkowy rodzaj kunsztu.

Bursztyn od zawsze owiany był aurą tajemnicy. Przypisywano mu uzdrawiającą moc. Wszak powstał z żywicy, która w postaci złotych kropel pojawiała się na pniach drzewa, gdy to zostało uszkodzone lub obumierało. Czy kiedykolwiek uda się nam rozwikłać zagadkę drzew określanych bursztynodajnymi? Żadne z współczesnych nam drzew nie tworzyło pradawnego, wiecznie zielonego, obficie żywicującego lasu, rodzącego soki gotowe przemienić się w skamielinę, która będzie w stanie przetrwać ponad 40 mln lat. Wewnętrzna struktura, a co za tym idzie unikatowe piękno oraz jakość bursztynu, zależna jest od warunków, w jakich przyszło dojrzewać i trwać zastygłej żywicy. Kamień bałtycki cieszy się pod tym względem wyjątkową sławą, jest najbardziej ceniony na świecie.

SZLAK BURSZTYNOWY

 _____

Nie dziwi zatem fakt, iż już starożytni Rzymianie stworzyli drogę ku drogocennemu bogactwu, która w I w.n.e stała się szlakiem intensywnej wymiany handlowej pomiędzy Północą a Południem, a do historii przeszła pod mianem Szlaku Bursztynowego. Przez stulecia jantar utożsamiany był z symbolem zamożności. Obecny w kulturze w postaci niosących szczęście talizmanów, uzdrawiających mikstur, dodających blasku paciorków towarzyszył jego miłośnikom, zyskując rangę ponadczasowego skarbu, umykającego presji czasu i przemijającej mody. Współcześnie zyskuje on nowe oblicze, doskonale wkomponowując się w nowoczesne trendy, zaznaczając swą obecność podczas targów i wystaw, torujących drogę nowatorskim kierunkom sztuki użytkowej. Amber 77 stanowi próbę połączenia ducha nowoczesności z szacunkiem do wyjątkowej historii tego pięknego kamienia.

BURSZTYN BAŁTYCKI

_____

Bałtyk to morze o wielu obliczach, fascynuje swoim surowym, tajemniczym pięknem. To właśnie w jego głębinach bursztyn przybrał tak szeroką PALETĘ BARW, niespotykaną nigdzie indziej. Gatunek drzewa, którego żywica zrodziła bursztyn bałtycki to Pinus succinifera, tzw. „drzewo bursztynodajne” z rodziny sosnowatych.
Bursztyn Bałtycki występuje w kilku głównych kolorach oraz około 250 odcieniach. Kolor KONIAKOWY króluje wśród odmian bursztynu, rzadziej możemy spotkać barwę BIAŁĄ, SZARĄ, CZARNĄ, ŻÓŁTĄ, WIŚNIOWĄ oraz ZIELONĄ.
✶✶✶✶✶
Kolor KONIAKOWY pochodzi od koloru żywicy, a także od procesu starzenia się bursztynu w przeciągu 40 milionów lat. Odmiana koniakowa zawiera w strukturze małą ilość gazów, co decyduje o jej przezroczystości.
Biorąc pod uwagę skład, bursztyn WIŚNIOWY jest podobny do koniakowego. Kolor ten narodził się w ciepłym otoczeniu osadów, jakie były obecne w rejonie Bałtyku miliony lat temu. Dodatkowo, jeśli bardzo ciemny kawałek bursztynu koniakowego pozostanie na wiele lat na wolnym powietrzu w odpowiednich warunkach, jego powierzchnia utleni się i ściemnieje. Bursztyn zawdzięcza temu procesowi barwę przypominającą kolor wina w odcieniach od czerwonego do ciemnobrązowego. ŻÓŁTY bursztyn zawiera więcej gazów niż inne jego odmiany, dlatego charakteryzuje się mniejszą przejrzystością. Barwa waha się od śnieżnobiałej poprzez mleczną, aż do delikatnie miodowej. BIAŁY bursztyn jest bardzo pożądany wśród twórców unikatowej biżuterii. Jest to najcenniejszy kolor, który powstawał w skutek dużej wilgotności powietrza. Bursztyn ZIELONY i CZARNY zawdzięczają swój kolor zanieczyszczeniom organicznym, takim jak mech i kora, które zostały uwięzione w bursztynodajnej żywicy. Rzadko spotyka się odmianę SZARĄ, czyli tak zwany bursztyn bagienny.

BURSZTYN KARAIBSKI

_____

Poza wodami Bałtyku jeden z najcenniejszych gatunków bursztynu ma swoje złoża na Karaibach i prawdopodobnie pochodzi z wymarłego gatunku drzewa Hymenaea protera z rodziny strączkowatych, występującego tylko w tropikalnych obszarach Ameryki Środkowej.
✶✶✶✶✶
Bursztyn karaibski, podobnie jak bursztyn bałtycki, może mieć wiele odcieni. Jest to spowodowane efektem formowania się bursztynu w środowiskach o różnych warunkach naturalnych, a jego historia może sięgać od 10 do 30 milionów lat. W naszej biżuterii używamy bursztynu karaibskiego o naturalnym jasnozielonym kolorze. Bursztyn karaibski jest jednym z najdroższych bursztynów na świecie, a wśród nich najrzadszym i najcenniejszym jest bursztyn niebieski. Dlatego ten odcień został uzyskany poprzez połączenie naturalnego jasnego bursztynu karaibskiego z niebieskim pigmentem. Tworząc naszą biżuterię, wykorzystywane są nowoczesne sposoby obróbki bursztynu, zachowując jego naturalną strukturę oraz pochodzenie.

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ

_____

Ciesz się dłużej swoją ulubioną biżuterią ♡
Biżuteria Amber 77 produkowana jest z naturalnych minerałów, srebra próby 925, srebra pozłacanego oraz drewna. Dlatego zalecamy, aby zdejmować biżuterię przed kąpielą, unikać kontaktu z chlorowaną i słoną wodą, detergentami oraz kosmetykami, takimi jak perfumy lub kremy. Po zdjęciu biżuteria powinna być przechowywana tak, aby chronić ją przez uszkodzeniem i promieniami słonecznymi. Pozłacane elementy mogą się ścierać.